Tepelná čerpadla typu vzduch voda mají mnoho provedení. Mohou být umístěny celé uvnitř (vnitřní provedení) nebo celé venku (venkovní provedení) nebo část venku a část uvnitř (splitové neboli dělené provedení). Dnes se ale na tepelná čerpadla typu vzduch voda podívejme z pohledu odtávání.

Životnost tepelného čerpadla je dána především tím, jak dobře se o tepelné čerpadlo staráte a jak kvalitně bylo vyrobené. Co ovlivňuje životnost tepelného čerpadla se dočtete v článku níže.

Tepelné čerpadlo vzduch voda je tepelné čerpadlo, které bere teplo ze vzduchu a dává je do otopného systému, tedy do radiátorů nebo do podlahového systému. Tepelná čerpadla typu vzduch voda mohou mít tyto provedení: 

Tepelné čerpadlo je zařízení, pomocí kterého můžete vytápět Váš rodinný dům podobně jako s plynovým kotlem nebo kotlem na elektriku. Jedná se však o velice úsporné zařízení nejen k Vaší peněžence, ale i k životnímu prostředí. Tepelné čerpadlo si totiž umí vzít teplo z okolí Vašeho domu – buď ze země, ze vzduchu nebo z vody.

 

Princip tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo se využívá k vytápění rodinných domů stejně jako plynový či elektrický kotel. Je však mnohem více úspornější ve svém provozu. Z 1 kilowaty elektrické energie umí vyrobit 3 až 5 kW tepla. Minule jsme si pověděli o dvou jevech z fyziky, které se při jeho provozu využívají a jaké jsou základní 4 části, které v žádném tepelném čerpadle nechybí. Dnes si povíme něco o typech tepelných čerpadel.