Tepelné čerpadlo je zařízení, ve kterém jsou i rotující části (rotor kompresoru, oběhová čerpadla, atd.), které vydávají hluk a který je nutný utlumit.
Jak na utlumení kompresorů?
Kompresor je hlavní komponentou u tepelného čerpadla, která vydává zvuk, protože jsou v ní rotující části. U kompresorů start/stop (on/off) je potřeba utlumit kmitočet o frekvenci 50Hz. Kdežto u kompresorů s proměnlivým výkonem (s frekvenčním měničem, který mění otáčky kompresoru) a utlumuje se pak širší frekvenční pásmo v rozsahu 30-120Hz.
Utlumení kompresorů se dělá více způsoby.
- Uložení kompresoru na silentbloky – silentbloky jsou gumové válečky. Hlavní funkcí silentbloku je redukce vibrací motoru (v tomto případě kompresoru) procházejících do základové desky kompresoru, ke které je uchycen. pryžové silentbloky se stále používají v méně náročných aplikacích
- Dvojité uložení kompresoru – kompresor je uložen přes silentbloky na kovovou mezidesku a tato mezideska je znovu přes silentbloky připevněna k rámu tepelného čerpadla.
- Obal kompresoru kompozitním materiálem tlumící hluk.
- Kompenzátor chvění na potrubí nebo CATs/flexi hadice.
- Podložka pod celé tepelné čerpadlo – pod tepelné čerpadlo se dá gumová antivibrační podložka, stejně jako se tlumí hluk z pračky nebo sušičky.
Jak na rezonanci krytu tepelného čerpadla?
Kryt tepelného čerpadla se vylepuje asfaltovým pásem, na který se následně lepí ještě další kompozitní materiál tlumící hluk. Asfaltový pás tlumí hlavně nízké frekvence.
Jak na hluk u venkovních výparníků?
Venkovní výparníky potřebují ke své správné funkci dostatečné množství energie ze vzduchu. Toho lze dosáhnout tak, že buď máme menší plochu venkovního výparníku a musíme dát ventilátory na vyšší otáčky nebo je větší plocha výměníku s většími ventilátory, které pak nemusí jet na takové velké otáčky.
V současné době jsou ventilátory vybaveny i frekvenčními měniči, takže je možné měnit jejich otáčky a na noc lze provést snížení otáček.
Hluk venkovních ventilátorů lze částečně utlumit i vysázením thují nebo jiných keřů.
Dělání protihlukových krytů na venkovních výměnících se příliš nedoporučuje, protože tento kryt může bránit dostatečnému proudění vzduch, a tím omezit tepelný výkon, snížit účinnost a zvýšit provozní náklady.
Další informace najdete i ve videu níže